Ksiądz pod prąd. Założyciel i dyrektor hospicjum, duchowy opiekun chorych i umierających. Piewca idei godności i opieki wysokiej jakości nad pacjentem. Chorowania doświadczał z różnych pozycji: jako hospicyjny kapelan, jako nauczyciel i mentor komunikacji w medycynie oraz pacjent onkologiczny.
Pomysłodawca i organizator innowacyjnych Areopagów Etycznych na Półwyspie Helskim i w Pucku w latach 2008-2015, podczas których prowokował do etycznych dyskusji oraz nauczał jak z szacunkiem przekazywać pacjentowi najtrudniejsze informacje. Pionier komunikacji lekarz-pacjent w Polsce, innowator - już kilkanaście lat temu koncept AE został oparty o praktyczne ćwiczenia z aktorami.
Wykorzystywał swoją wiedzę z zakresu bioetyki, medycyny paliatywnej oraz doświadczenie własnej choroby do wprowadzania nowych standardów w komunikacji z pacjentem. Współautor książki „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” Żył tylko 39 lat. Ostatnie 4 lata z glejakiem wielopostaciowym IV stopnia i pełną świadomością beznadziejnego rokowania. Do końca działał na rzecz drugiego człowieka.
Wykład ks Jana Kaczkowskiego dla studentów medycyny na WUM