Blog

SAE 2021 za nami

Anna Specjał
komunikacja i marketing, absolwentka psychologii UG
23/11/2021
· Czas czytania: 5 minut
Sopocki Areopag Etyczny 2021

4 listopada zakończyliśmy tegoroczną edycję Sopockiego Areopagu Etycznego. Dużo wiedzy i praktyki, wiele emocji i wyjątkowi uczestnicy – tak właściwie co roku moglibyśmy opisywać to wydarzenie. To niezwykłe, że na warsztaty trafiają właśnie takie osoby – mające wspólny cel, ogrom motywacji do zmian i duże pokłady empatii.

 

Sopocki Areopag Etyczny 2021 przyjął formę hybrydową. Kurs składał się z 5 sesji (wykładów) online oraz 3-dniowych warsztatów stacjonarnych w Sopocie. Podczas sesji online prowadzone były wykłady z zakresu: struktury konsultacji lekarskiej, współdzielonego podejmowania decyzji oraz medycyny narracyjnej, pułapek w komunikacji lekarz-pacjent, komunikacji końca życia oraz stresu w pracy i emocji w pracy lekarza.

 

 

 

Warsztaty stacjonarne to przede wszystkim odgrywane scenek z aktorem (zarówno na linii lekarz-pacjent, jak i lekarz-lekarz) opartych na dedykowanych scenariuszach.

 

W rolę aktorki-pacjentki wcieliła się współpracująca z Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego, Marta Bednarska - trenerka personalna, odpowiedzialna także za poranny trening sportowy z uczestnikami. Natomiast w rolę aktorki-lekarza wcieliła się lek. med. Justyna Bigda, chirurg transplantolog, związana z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. 

 

Studenci mieli okazję przećwiczyć swoje umiejętności komunikacyjne. Po zakończeniu scenki, była ona szczegółowo omawiana z perspektywy lekarza, aktora oraz obserwatora. Uczestnicy otrzymywali informację zwrotną od psychologa, lekarza oraz pozostałych studentów. Sama obserwacja odgrywanych scenek jest także niezwykle cennym doświadczeniem dla przyszłych lekarzy.

 

 

scenki z pacjentem symulowanym, SAE 2021

 

 

 

 

Tradycją Sopockich Areopagów Etycznych jest wizyta rodziców ks. Jana Kaczkowskiego. Państwo Helena oraz Ziuk Kaczkowscy od lat wspierają inicjatywę areopagów zapoczątkowanych przez ks. Jana.

 

 

 

 

 

Podczas tegorocznej edycji SAE, pierwszy raz studenci mieli okazję spotkania i rozmowy z pacjentkami onkologicznymi - członkiniami grupy wsparcia prowadzonej przez psycholog Magdalenę Mikulską. Pacjentki dzieliły się swoimi historiami z czasu choroby, problemami, z jakimi się spotkały (także w zakresie komunikacji z lekarzem). Uczestnicy SAE z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem uczestniczyli w tym spotkaniu.

 

 

 

 

 

SAE 2021 to także niezwykłe spotkanie "Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji", podczas którego uczestnicy mogli swobodnie i z żartem dzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie, inspirując się słowami ks. Jana Kaczkowskiego: "(...) ze śmierci trzeba żartować, bo gdyby śmierć była śmiertelnie poważna, to by nas zabiła." Garść obaw przed samą kolacją i mnóstwo wdzięczności po jej zakończeniu, pozwalają nam wierzyć, że oswajanie tematu śmierci swojej i bliskich jest nam wszystkim bardzo potrzebne.

 

 

 

 

 

 

SAE 2021 zakończyło się sukcesem - zarówno dla nas organizatorów, jak i dla studentów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w ten projekt!

 

Specjalne PODZIĘKOWANIA dla sponsora głównego Sopockiego Areopagu Etycznego 2021 - Gurpy NDI. To dzięki ogromnemu wsparciu NDI, mogliśmy zaprosić studentów medycyny z całej Polski, by trenować kompetencje komunikacji, tak niezbędne w pracy przyszłych lekarzy. NDI jest także sponsorem stypendium w wysokości 500 zł dla jednego z uczestników - Karolina, GRATULUJEMY stypendium i szczęścia w losowaniu :) 

 

 

 

 

 

Dziękujemy także Patronom wydarzenia - ogromnie cieszy nas fakt, że medyczne środowiska uniwersyteckie są otwarte na działania Kliniki Komunikacji Medycznej.

 

 

 

 

Oto jak o SAE mówią absolwenci:

 

 

Martyna, Uniwersytet Zielonogórski:

 

„SAE pozwoliło mi poznać lepiej człowieka, pacjenta, ale także siebie. Chciałabym, żeby jak najwięcej studentów medycyny w Polsce i na świecie brało udział w takich wydarzeniach i żeby każdy umiał być dla pacjenta nie tylko lekarzem, ale także człowiekiem, który go prowadzi przez chorobę.”

 

 

Oskar, Śląski Uniwersytet Medyczny:

 

„Dzięki SAE możemy się nauczyć, jak rozmawiać z pacjentem, jak pewne rzeczy przekazywać pacjentowi, żeby to on podjął razem z nami decyzję o tym, że chce być leczony. Każdy pacjent jest inny i niesie ze sobą pewną historię, którą my musimy poznać i odkryć.”

 

 

Marysia, Uniwersytet Medyczny w Łodzi:

 

„Jest to niesamowite miejsce, niesamowici ludzie i czas, który pozwolił mi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości. Wiarę w to, że dobrze jest być wrażliwą osobą, bo to jest bardzo potrzebne w komunikacji z pacjentem. Wracam pełna sił, nadziei i optymizmu do mojej pracy. Poznałam świetnych ludzi, świetnych ekspertów, którzy byli niesamowicie otwarci na nasze pytania. Każdy z nas tutaj czuł się zauważony i bardzo mocno doceniony”.

 

 

Kaja, Śląski Uniwersytet Medyczny:

 

 

„SAE to był bardzo wartościowy czas, który bardzo mnie rozwinął i wszystko, czego się dzisiaj dowiedziałam, zostanie ze mną na bardzo długo. Myślę, że długo będzie to we mnie pracować i tak naprawdę efekty będę poznawać jeszcze przez długie miesiące. Serdecznie wszystkim polecam i dziękuję.”

 

 

Rafał,  Śląski Uniwersytet Medyczny:

 

 

Kolacja Porozmawiajmy o śmierci dała mi niesamowity ładunek emocjonalny. To historie, które zmieniły mnie jako człowieka i dzięki którym przepracowałem swoje podejście do śmierci. Chyba nie mam już tak dużego strachu o bliskich, jak miałem kiedyś.”

 

 

Do zobaczenia na kolejnej edycji SAE!!!

 

 

 

 

wstecz